תיאום מס

תיאום מס

תשלומי מס הכנסה של עובדים, משולמים כנגזרת ממדרגות המס שנקבעו על פי החוק ומהכמות של נקודות זיכוי, במידה שקיימות כאלה. תיאום מס מטרתו להקל על העובדים, בכך שהוא מפחית את גובה המס היחסי של שכירים, אם הם עומדים תחת הגדרות החוק, כפי שיפורטו בהמשך. התיאום יכול להועיל מאוד לעובדים ולחסוך להם כסף רב ומכיוון שכך – כדאי לבצעו במועד וכך למנוע מצב של תשלומי מס בשיעור הגבוה ביותר.

השאירו פרטים ליצירת קשר!

מה זה תיאום מס הכנסה?

מס הכנסה הינו תשלום חודשי שעובדים שכירים צריכים לשלם, כשהחישוב הסופי שלו נעשה אחת לשנה בלבד – ולא אחת לחודש, לכן חשוב להבין מה זה תיאום מס וכיצד הוא יכול לסייע בהפחתת הפערים בין הצפי לתשלום לבין הסכום שיש לשלם בפועל. תיאום מס הכנסה רלוונטי לשכירים בלבד, אך קיים גם תיאום מס שכר אמנים שהוא עניין נפרד.

יש לזכור, כי בכל מקרה, גם אם הסכום שעובד ישלם לרשות המיסים יהיה גבוה ממה שהוא אמור היה לשלם, ההפרש יוחזר לו באמצעות החזרי מס, אך מדובר בפעולה שלוקחת זמן ובנוסף – היא איננה מונעת את תשלום המס הגבוה ביותר, על תוספת הכנסה להכנסה הראשית – העומד על 50% כמעט. מסיבה זו, כשמבינים מה זה תיאום מס ועד כמה הוא מקל על ההתנהלות הכלכלית, אפשר להגיש בקשה לתיאום מס ולשלם מינימום של מס בכל חודש מחדש.

למי כדאי להגיש בקשה לתיאום מס?

המטרה העיקרית של תיאום מס הכנסה, היא הימנעות ממצב שבו משולם יותר מדי כסף. הדבר עלול לקרות כשאנשים עובדים בשתי עבודות – או יותר מזה, מצב שאיננו נדיר בישראל. ההבנה מה זה תיאום מס, יכולה להפיג מעט את החשש שיש לעובדים רבים ולהניע אותם להגיש בקשה עבור תיאום מס הכנסה, במיוחד אם הם אנשים שנכנסים תחת הקטגוריות הנוספות, למשל –

  1. עברו בין כמה משרות בתוך שנת המס – בין אם בשל התפטרות או פיטורין.
  2. קיבלו קצבה, למשל קצבת נכות, או פנסיה, המהווה הכנסה נוספת.
  3. לא קיבלו כל הכנסה במשך השנה, או בחלק מחודשי השנה.

החוק מאפשר לבצע תיאום מס הכנסה, רק לשכירים או לעבודה כשכירים – כלומר שאם ישנו אדם שעובר כשכיר בארגון מסוים, אך גם מרוויח הכנסה נוספת כעצמאי, הוא לא יוכל לבצע תיאום מס על ההכנסה הנוספת הזאת. למעשה, על אף היותו עובד בשני מקומות במקביל, רק הכנסה נוספת כשכיר – או הכנסה נוספת אחרת, המוגדרת ככזו על פי החוק – כגון קצבה – תאפשר ביצוע של תיאום המס על ההכנסות שאינן חלק מהעסק העצמאי שלו.

המטרה של תיאום מס

התכלית היא וידוא כי העובד השכיר משלם רק את גובה המס שהוא מחויב לו. זו הסיבה שהפעולה של תיאום מס הכנסה, על אף שהיא כרוכה בבירוקטיה מסוימת, למעשה פועלת לטובת העובד ולא לטובת רשות המיסים ועיקרה הוא הקלה פיננסית על העובד. הרבה יותר פשוט לבצע את תיאום המס, מאשר להגיש בקשה לקבלת החזרי מס בסוף השנה, נוסף על ההמתנה עד לקבלת הכסף עצמו שהיא מיותרת.

לאחר עריכת תיאום מס באינטרנט או במשרדי מס הכנסה, העובד יקבל טופס תיאום מס ואת כל המסמכים הנדרשים לצורך הצגתם למעסיקיו, או למוסדות המשלמים את הקצבאות שלו, במידה שהכנסתו הנוספת נובעת מקבלת קצבה. המסמכים הללו יפרטו את האופן שבו ניתן לנכות משכרו של העובד את מס ההכנסה שהוא אכן אמור לשלם, משמע את גובה המס המינימלי. תוקפו של טופס תיאום מס הכנסה, הוא עד חודש פברואר של השנה שאחרי שנת המס הנוכחית, כאשר הרעיון הוא להעניק לעובד מספיק זמן על מנת שיוכל להספיק לבצע שוב תיאום מס הכנסה, לפני ששנת המס תסתיים.

איך עושים תיאום מס?

תיאום מס הכנסה ניתן לבצע באופן פיזי, במשרדי מס הכנסה – בהגעה עצמית למקום, או באמצעות רואה חשבון או בעל מקצוע אחר המייצב את העובד, כגון יועץ מס, המבצע את הפעולה במקומו.

דרך פשוטה הרבה יותר לביצוע תיאום מס הכנסה, החוסכת זמן רב והמתנה מיותר, היא הגשת בקשה לתיאום מס באמצעות האינטרנט. עריכת תיאום מס באינטרנט נחשבת לדרך הפופולרית ביותר כיום לעשות זאת, בשל הפשטות הרבה שבה והיכולת למלא טופס תיאום מס ולנהל את כל הבירוקרטיה הזאת באופן מקוון.

מדריך עריכת תיאום מס באינטרנט

עריכת תיאום מס באינטרנט, בין אם מדובר על תיאום לשכירים או תיאום מס שכר אמנים, יכולה להתבצע בשתי דרכים, האחת היא באמצעות שימוש באפליקציה ייעודית והשנייה היא מערכת אינטרנטית שמפנה כל בקשה לתיאום מס – אל משרדי מס הכנסה המטפלים בה.

השאירו פרטים ליצירת קשר!

השימוש במערכות אלה לצורך עריכת תיאום מס באינטרנט רלוונטי אך ורק כאשר:

  1. לא בוצע כל תיאום מס קודם, באותה השנה.
  2. סך ההכנסות מעבודה לא עולה על 316,536 שקלים.

אם העובד עומד בתנאים לשימוש באפליקציה, היא יכולה להיות נוחה מאוד לתפעול עבורו ולאפשר לו להדפיס באופן מיידי טופס תיאום מס הכנסה, המהווה אישור להצגה למעסיקים או למשלם הקצבה שלו.

אם משתמשים במערכת המקוונת, אשר איננה דורשת הרשמה מראש – בניגוד לאפליקציה, יש לשלוח את הבקשה אל משרדי מס ההכנסה, נוסף על טופס 116 ותלושי שכר או מסמכים אחרים, המאמתים את הנתונים אותם מוסר העובד לצורך תיאום מס הכנסה שהוא מעוניין לבצע. האישור, משמע טופס תיאום מס המיועד לעובד, יתקבל בתוך מספר ימים.

עריכת תיאום מס באינטרנט – למי זה לא מתאים?

עובדים ששכרם הוא למעלה מהסכום הקבוע בחוק, אנשים שמעוניינים בקבלת הקלות מס מסיבות מיוחדות  ומגוון אוכלוסיות נוספות, לא יוכלו לבצע תיאום מס הכנסה בצורה מקוונת. אין זה אומר שלא יאושר תיאום המס עצמו, אך העובד יצטרך לגשת בכוחות עצמו לפקיד השומה ולהגיש בקשה לתיאום מס באופן פיזי.

למה חשוב לתאם מס גם מול ביטוח לאומי?

כאשר אדם מרוויח יותר כסף, בין אם בשל הכנסות מעבודה או הכנסות מקצבאות שונות, כך יכולים לעלות שיעורי המיסים שהוא משלם, ביניהם מס הכנסה כאמור – וגם המס על הביטוח הלאומי.

תיאום מס מול הביטוח הלאומי, מוטב לבצע ממש בתחילתה של שנת המס, עוד בטרם מתקבלות ההכנסות הראשונות ממשכורת או מקצבה. פעולה פשוטה זו, יכולה לחסוך לעובד כסף רב ולמנוע ממנו לשלם יותר מדי כסף בדמי בריאות ותשלומים לביטוח הלאומי.

לא שכירים ולא עצמאים – מהו תיאום מס שכר אמנים?

תיאום מס שכר אמנים מיועד לאנשים אשר נותנים שירות נקודתי, שאיננו מתמשך או קבוע. מכיוון שאותם עובדים מספקים מוצר או שירות באופן חד פעמי, קשה לעקוב אחר ההכנסות של אותם אנשים מעבודה ספציפית זו, שאיננה עבודת שכיר – ומצד שני גם לא מדובר בעסק שעובד בצורה שוטפת ולכן הוא שונה ממי שעוסק בפעילות עסקית שותפת לאחר פתיחת עוסק פטור או פתיחת תיק עוסק מורשה. זוהי, למעשה, תצורה שלישית של עבודה שבגינה ניתן “שכר סופרים” או “שכר אמנים”, לכן תיאום מס שכר אמנים הוא עניין נדרש שמטרתו לסייע לאותם עובדים לשלם אך ורק את המס ההכרחי ולא יותר מזה.

איך אפשר לבצע ביטול תיאום מס הכנסה ולמי זה מיועד?

ביטול תיאום מס הכנסה איננו הליך מורכב ולרוב הוא כלל איננו נדרש, במיוחד אם אדם עבד בכמה עבודות במקביל ואז עזב – ועבר לעבוד במקום אחד בלבד. עם זאת, במידה שאדם עדיין עובד ביותר ממשרה אחת, או שמחליף אחת מן המשרות הנוספות שלו, הוא יכול למלא טופס 101 הניתן בתחילת ההעסקה ולפרט בו כי אין לו הכנסות נוספות ממשכורת, במידה שהדבר נכון – למשל, אם ההכנסה הנוספת היא מעסק זעיר, או לפרט את השינויים שחלו בעניין העסקתו. בדרך כלל, הדבר יספיק לצורך ביטול תיאום מס שכבר בוצע בעבר.

השאירו פרטים ליצירת קשר!

משרד רואי חשבון בתל אביב

מידע ליצירת קשר

Skip to content