מיסוי ייבוא

הבנת היבטי המיסוי בייבוא וייצוא

תחום המסחר הבינלאומי מורכב רבדים-רבדים, וצריך מן העסוקים בתחום, היכרות מעמיקה עם שלל תהליכים, רגולציות, ביורוקרטיות, מסמכים וכן גם היבטי מיסוי. בדיקת היבטי המס חשובה ליבואנים ויצואנים, שכן היא מיועדת להבטיח הן את הציות לחוקי המס במדינת היעד (ובכך למנוע פעילויות בלתי חוקיות בשוגג), והן לבחון את מידת הכדאיות בייבואה של הסחורה.

ציות לתחיקות המס המקומיות והבינלאומיות

בדיקות מס נערכות או על-ידי יבואנים ויצואנים, או על-ידי חברות העוסקות בשילוח בינלאומי ושמלוות את ייבואה וייצואה של הסחורה.

עבור העוסקים ביבוא ויצוא, בדיקות המס מוודאות ומבטיחות את דיוק תשלומי המיסים והצהרות המס הנלוות הקשורות לעסקאות בין-לאומיות. הן משחקות תפקיד מרכזי ב: הבטחת הציות לחוקי המס המקומיים והבינלאומיים, במניעת העלמת מס והונאה דבר אשר יכול להוביל לתהליכים סבוכים עם מערכות החוק במדינת המוצא ומדינת היעד, וקידום המסחר הבינלאומי החלק והרציף ע”י הבטחת העמידה בנהלים והדרישות.

אילו בדיקות יש לערוך?

שלב ההכנה המקדימה, הלא הוא השלב החשוב ביותר. לפני שהסחורות נשלחות מהמדינה המייצאת אל המדינה המייבאת, יש לערוך בדיקות המאשרות את כמות הסחורה, איכותה ומחירה, כמו גם לוודא שהן עומדות בתקנות המדינה המייבאת.

בנקודת הכניסה של הסחורה ארצה, פקידי המכס בודקים את המשלוחים וזאת כדי לוודא שכל שאכן מדובר בסחורות שיובאו כפי שהוצהרו קודם לכן על-ידי היבואן.

נעמוד כאן על בלבול שקיים במיסי הייבוא בישראל. המיסוי מכונה על-ידי רבים כתשלומי מכס, בעוד שהתשלום למכס ישראל הוא רק רכיב אחד מתוך סך הפאזל. לצד התשלום למכס, ישנם מוצרים החייבים במס קנייה וכן כלל המוצרים נדרשים בתשלום מס ערך מוסף.

היבטי מס מרכזיים

הערכת סחורות: על המייבא חלה החובה להצהיר בצורה מדויקת על ערך הסחורות המיובאות והמיוצאות. הצהרה שגויה יכולה להוביל לקנסות ובעיות משפטיות, זאת לרבות שיעורי מס שגויים.

סיווג סחורות: יש לסווג את הסחורות באופן נכון לפי קודי המערכת של המדינה אליה הסחורה מיועדת להגיע. סיווג שגוי של סחורה כאמור  יכול להשפיע על סכום המכסים והמיסים שנגבים. היו סמוכים ובטוחים שרשויות המס במדינת היעד אינן סלחניות בנושא זה.

מוצא הסחורות: חשוב להוכיח את מוצא הסחורות כדי להחיל העדפות מכס במסגרת הסכמי סחר חופשי (FTA) או לעמוד בדרישות כללי מוצא. בנושא זה חשוב להיוועץ עם גורמי מקצוע הבקיאים בנושא זה דוגמת חברות שילוח בינלאומיות ועמילות מכס.

הקפדה על התיעוד הנדרש

על היבואנים והיצואנים להקפיד ולשמור את כלל התיעוד והמסמכים שנועדו למען בדיקות המס והמכס, זאת לרבות: חשבוניות מסחריות המפרטות את העסקה בין הקונה למוכר, אישור משלוח או תעודת שינוע המוכיחה את המשלוח, רשימת התכולה המספקת פרטים על הסחורות שנשלחו, תעודת המוצא המאמתת את המדינה בה יוצרו הסחורות, רישיונות ייבוא/יצוא הנדרשים לסחורות מסוימות, וכן קבלות מס ומכס המוכיחות את התשלומים שבוצעו.

לצד כל האמור לעיל, הרי שבמידה ואתם עוסקים בתחום הייבוא והייבוא באופן מסחרי, ייתכן ומומלץ יהיה לפנות למשרד רואי חשבון המתמחה בתחום ושיוכל ללוותכם בנושא בכל היבט והיבט.

משרד רואי חשבון בתל אביב

מידע ליצירת קשר

דילוג לתוכן